Dlaczego należy wymieniać olej w silniku?
  • 1377
  • 0

Dlaczego należy wymieniać olej w silniku?

W dzisiejszych czasach, coraz częściej pojawia się problem usterki silników i powiązanym z nim osprzętem. Kilkanaście lat temu było to rzadkością,  natomiast obecnie awaria silnika często powoduje konieczność naprawy lub wymiany innych części.

Producenci prześcigają się ofertami, gwarantując coraz wyższe przebiegi, po których dopiero należy dokonać wymiany oleju. Jak to możliwe, że w nowym samochodzie, z przebiegiem kilkudziesięciu tysięcy km, które jest serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta, nastąpiła usterka silnika, bądź któregoś  powiązanego z nim elementu? A co więcej, niedawno skończyła się gwarancja.

W interesie producentów jest, by pojazd działał bezawaryjnie w okresie gwarancyjnym i krótko po nim. Dlatego w książkach serwisowych lub na wyświetlaczu w samochodzie widnieje informacja o dokonywaniu wymiany oleju po przejechaniu około 30 tysięcy km. Po zakończeniu gwarancji, klienci narzekają na głośny napęd rozrządu oraz inne mankamenty. Zdaniem mechaników powodem niszczenia silników są zbyt długie przedziały czasowe pomiędzy serwisami samochodu. Rzadko wymieniany olej wpływa niekorzystnie na smarowanie, ale także niedostatecznie napręża łańcuch rozrządu, co skutkuje przeskokiem łańcucha.

Najszybciej eksploatacja silnika następuje przy jego częstym i krótkim uruchamianiu, gdzie wówczas silnik nie osiąga temperatury roboczej. Przy każdorazowym zapaleniu silnika, o zbyt niskiej temperaturze, układy sterowane ciśnieniem oleju wymagają chwili aby rozpocząć pracę, a silnik przez ułamki sekundy nie jest smarowany.  Powoduje to obijanie się łańcucha o plastikową prowadnicę. Dla silników nie jest także korzystna długa jazda z maksymalną prędkością, utrzymując za wysokie lub za niskie obroty.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój komentarz zostanie opublikowany w ciągu 24 godzin.

Najnowsze wpisy
Ostatnia aktualizacja 2020 r.