Jaki warsztat samochodowy wybrać?
  • 1345
  • 0

Jaki warsztat samochodowy wybrać?

Na rynku istnieją cztery warianty wyboru warsztatu samochodowego. Możemy skorzystać z usług ASO, indywidualnych warsztatów, niezależnych serwisów zrzeszonych w sieć, lub któregoś z fastfitów. Każdy z nich posiada zarówno plusy jak i minusy, dlatego wybierając odpowiednią opcję, musimy wziąć pod uwagę nasze indywidualne preferencje odnośnie cen i terminów. Inną możliwością jest także naprawa samemu, jednak ze względu na stopień skomplikowania ówczesnych pojazdów, odradzamy taki wybór.

  • ASO

Na usługi ASO najczęściej decydują się  właściciele stosunkowo nowych samochodów. Bez wątpienia do zasadniczych zalet tego typu stacji należy zaliczyć fachowych, wykwalifikowanych mechaników. Zostają oni wyspecjalizowani w konkretnej marce oraz poddawani są okresowym szkoleniom. Niestety z usługami ASO wiążą się wysokie ceny. Warto także wspomnieć, że obsługa zostaje wydłużona ze względu na korzystanie z pomocy współpracowników, gdyż elektryk czy szklarz nie jest zatrudniony na pełny etat.

  • Indywidualne warsztaty

Jeżeli zdecydujemy się już na skorzystanie z usług właśnie w takim warsztacie, musimy uprzednio zebrać jak najwięcej informacji i opinii na jego temat. Są to najbardziej zwyczajne punkty warsztatowe, dlatego warto wcześniej zorientować się i nie wybierać w ciemno. Nikt nie chce, aby naprawa przeciągała się w nieskończoność, a jego samochód został na dłużej w rękach nieprofesjonalnych mechaników. Dodatkowym minusem jest fakt dochodzenia roszczeń. Mogą pojawić się problemy dotyczące fakturowania i rozliczania należności w związku z naprawą.

  • Niezależne serwisy sieciowe

Stanowią dobrą alternatywą dla stacji autoryzowanych, gdyż przede wszystkim, przy zachowaniu profesjonalnej obsługi, ceny są dużo bardziej przystępne. Gwarantują merytoryczną  i zaopatrzeniową pomoc cenionych marek, np. Bosch Car Service, AutoCrew, czy Q-Service należące do Inter Cars.

  • Fast-fity

Badania pokazały, że warsztaty te najczęściej wybierane są przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej i tam też cieszą się dużą popularnością. W Polsce natomiast ceny usług są wygórowane. Dodatkowo występuje ograniczona liczba czynności, które mają do zaoferowania, przykładowo, w takich miejscach możemy dokonać wymiany filtrów czy wymiany oleju, natomiast w przypadku paska rozrządu lub sprzęgła będziemy musieli udać się do innego warsztatu. Firmy mają problem z zaplanowaniem całościowej obsługi serwisowej swojej floty w punktach typu fast-fit.

W celu ukazania różnicy pomiędzy wysokością cen prostych, podstawowych usług oferowanych w różnych warsztatach, dokonano porównania kosztów obsługi. Wybrano dwa samochody: Ford Focus oraz Skoda Fabia, a jako warsztat wybrano ASO i fast-fit. Ceny usług dotyczące nowego Forda w autoryzowanym serwisie są dużo wyższe niż ceny tych samych usług  w nieautoryzowanym punkcie. Sprawa wygląda inaczej w przypadku starszego modelu Skody. Tutaj różnice są zdecydowanie mniejsze.

Szukasz sprawdzonego autoserwisu w Warszawie? Skorzystaj z naszej oferty! Tel. +48 504 791 931.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój komentarz zostanie opublikowany w ciągu 24 godzin.

Najnowsze wpisy
Ostatnia aktualizacja 2020 r.